Międzybrodzie Bialskie

Międzybrodzie w starych pocztówkach

1.Przedstawiciele starszych pokoleń przechowują w swojej pamięci widoki rodzinnej wsi sprzed wielu lat. Jednak młodszym międzybrodzianom te wizje mogą przekazać jedynie słowami, wspartymi niekiedy wyblakłymi fotografiami z rodzinnych albumów. Sposobem na przechowanie i przekazanie obrazu dawnej wsi jest prześledzenie starych widokówek.

Najstarsze znane mi pocztówki, przedstawiające Międzybrodzie, pochodzą z początku XX wieku. Pierwsza z nich [1], nadana 11.05.1905 r., zawiera nieco wyblakłe, archaicznie wyglądające zdjęcie, przedstawiające międzybrodzki kościół parafialny p.w. św. Marii Magdaleny, nieco schowany za podrastającymi drzewami, jeszcze bez sygnaturki nad skrzyżowaniem naw (została nadbudowana w 1911 r.).

Fot. 1

Także w drzewach „tonie” stojący prostopadle do drogi budynek starej plebanii, którego szczyt z naczółkiem (skośnie ściętym narożnikiem dachu) jest słabo widoczny na lewo od kościoła. Budynek ten został rozebrany w 1911 r., po wzniesieniu nowej, murowanej plebanii (istniejącej do dziś, z zewnątrz niemal niezmienionej). Wzdłuż drogi prowadzącej do kościoła widać drewniany płot, ogradzający zapewne grunt plebański, a przed drogą rozciągają się pola z miedzą zaznaczoną niskim murkiem z uzbieranych kamieni. Na pierwszym planie uderza widok kamienistego łożyska jeszcze nieuregulowanej Ponikiewki (wówczas zwanej Ponikwą). W prawym dolnym narożniku fotograf uchwycił elegancko ubranego mężczyznę w meloniku, z laseczką, u którego stóp siedzi wpatrzony w niego pies. Może to pan leśniczy z międzybrodzkiego Zarządu Lasowego Dóbr Arcyksiążęcych w Żywcu w trakcie niedzielnego spaceru ?

Na odwrocie tej pocztówki widnieje typowy dla tych czasów dwujęzyczny (po polsku i niemiecku) nadruk „Karta korespondencyjna” z miejscem na dane adresata. Pocztówka została wysłana z Kęt do Bystrej k. Bielska (na ówczesnym „Szląsku austryackim”), do tamtejszego księdza proboszcza Pawła Talagi. Niestety, nadawca pozostał nieznany – na stronie ze zdjęciem, obok zamazanego napisu Międzybrodzie i daty widnieje tylko inicjał „W.”

Kolejne dwie pocztówki, wydane przez bielskiego fotografa Roberta Krischke, a będące w obiegu w 1907 r., przedstawiają głównie widoki z Ponikwi w kierunku Magurki Wilkowickiej, zwanej wówczas przez Niemców – od stojącej na południowo-zachodnim stoku kapliczki św. Józefa – Josefsberg (Góra Józefa). Ewidentnie pocztówki zostały wydane z myślą o pamiątce dla turystów odwiedzających schronisko, wzniesione na wierzchołkowej polanie Magurki przez bielsko-bialską sekcję niemieckiego towarzystwa turystycznego Beskidenverein. Zresztą na jednej z tych pocztówek [2] w prawym górnym rogu fotograf wmontował niewielkie zdjęcie tego budynku, a na odwrocie została odciśnięta pieczątka schroniska. Charakterystyczne dla wielonarodowej monarchii habsburskiej, do której przynależało Międzybrodzie, jest to, że nadruk na odwrocie „Karta korespondencyjna” jest aż w 17 językach. Na zdjęciu widać zapewne mieszkańców Międzybrodzia, pasących krowy na stoku powyżej domu.

Fot. 2

Druga pocztówka [3] ujmuje w secesyjnym obramowaniu dwa widoki z drogi w dolinie Ponikwi: większe zdjęcie przedstawia widok w kierunku Magurki i Sokołówki (opisanej jako Wolfsberg – Wilcza Góra), mniejsze – widok w kierunku Żaru, z międzybrodzianami w charakterystycznych strojach na pierwszym planie. Typowy dla tego okresu napis: Gruss aus … (Pozdrowienia z …) w wersji polskiej jest wydrukowany z błędem, co często zdarzało się niemieckim wydawcom.

Fot. 3

Mapa

Galeria

Październikowy ...

Ostatnie na forum

LastPhpBB3. Table phpbb_config not found!

Wszelkie prawa zastrzeżone © Międzybrodzie Bialskie